TIPY: O úpravách fotografií

06.06.2020

Poslední dobou jsem se několikrát po sobě setkala s velice podobnou otázkou, která zněla nějak takto: "Proč teď všichni upravují své fotky jedním konkrétním stylem? Mám to taky tak začít dělat, abych získala klienty?"

Inspirovat se je správné, ale...

Začnu se svou odpovědí trochu oklikou. Určitě je skvělé se od okolních fotografů inspirovat jejich stylem úprav, ale rozhodně se nedá na 100% říci, že pokud začneš upravovat fotografie stejným stylem, jako oni, že budeš mít ze dne na den zástupy klientů čekajících na fotografování s Tebou. Stejně jako každá rostlinka, potřebuje čas, než ze semínka vyroste v krásnou slunečnici rozdávající radost okolnímu světu, je třeba vytrvat ve svém počínání každý den. Jedině tehdy je vidina bohaté sklizně v řádech nadcházejících měsíců a let na místě. Ve zkratce řečeno: "Ani Řím nepostavili za den.".

Co už jednou někdo vymyslel...

Na druhou stranu Tě mohu ujistit, že pokud už jednomu člověku funguje daný styl úprav a jeho klienti jsou s výstupem od něj spokojeni, dost možná tento styl bude fungovat i Tobě. Tady je na místě dodat zcela jednoduché pravidlo, které zní: "Nevymýšlej něco, co už před Tebou dávno někdo vymyslel.".

Tvůj styl je Tvůj styl!

V návaznosti na tuto skutečnost se však zamysli, do jaké míry "styl, který prodává okolním fotografům" je také stylem, který je Tvému srdci blízký. Osobně zastávám skutečnost, že každý fotograf by si měl vykřesat styl vlastní, kterým bude dobře rozpoznatelný od ostatních fotografů, a to doslova na první pohled. A je v podstatě jedno, zda se bude jednat o specifický úhel pohledu, o barevné sladění, nebo o použitý poměr stran. Hraj si tedy s úpravami tak dlouho, dokud svůj styl, který začne být pro Tvé fanoušky viditelně jednotný, nenajdeš. Jedině tak získáš na své popularitě a přitáhneš pozornost svého okolí, které bude Tvou tvorbu rádo sledovat. A především: vytrvej ve svém počínání!